piątek, 7 marca 2014

Jerzy Niemczuk Andrzej Grembowicz , Ranczo


Ranczo

Autorzy :       Jerzy Niemczuk
                 Andrzej  Grembowicz  
Wydawnictwo : Wydawnictwo Literackie
data wydania : 5 lutego 2014 r.Opis książki:

Uwaga! Będzie jeszcze zabawniej niż w serialu! Oto powieść o przygodach mieszkańców Wilkowyj!
Co może wyjść ze zderzenia amerykańskiego optymizmu z mentalnością mieszkańców typowej polskiej wsi? Mnóstwo nieporozumień, salwy śmiechu, a przy odrobinie szczęścia także romantyczne uczucie! Ranczo to zabawna historia Amerykanki Lucy, która zamieszkała w odziedziczonym po babci zrujnowanym dworku i próbuje przystosować się do życia na polskiej wsi, a raczej… dostosowuje wieś do swojej filozofii życiowej.
Powieść Ranczo to niezwykle zabawna, wnikliwa, a zarazem ciepła satyra na   współczesną polską wieś i jej mieszkańców. Kultowe dialogi, duża dawka humoru i nowe wątki, które nie pojawiły się w telewizji.
Ranczo to jeden z najpopularniejszych seriali wszech czasów. Milionów widzów śledziły perypetie mieszkańców Wilkowyj. O wielkiej popularności serialu świadczy choćby to, że w marcu 2014 roku odbędzie się premiera 8 serii.źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014
 „ Ranczo ” to serial  do którego chętnie powracam.                                                                                Nie mogłam sobie zatem odmówić przeczytania powieści . 
Lucy , młoda Amerykanka o polskich korzeniach po zdradzie męża i utracie posady żegna Amerykę i przyjeżdża do malowniczej , polskiej wsi Wilkowyje.  W spadku po prababci otrzymuje stary dworek  .  Wójt Paweł Kozioł, który mocną ręką rządzi wsią chce za niewielkie pieniądze kupić posiadłość  , więc nosi się z zamiarem  pozbycia  Amerykanki. Z każdą kolejną przeczytana kartką przenosimy się  do wsi , gdzie bliźniacy  ksiądz proboszcz i wójt od lat toczą zaciekłą wojnę. Nie brakuje również wątków miłosnych . Lucy poznaje Kusego , miejscowego pijaczka , który zawsze służy jej pomocą . Kobieta z kolei  walczy       z jego nałogiem i podaje mu rękę w trudnych chwilach . Z czasem zaczyna pomiędzy nimi iskrzyć .       W tej powieści nie brakuje barwnych postaci : Michałowa, Więcławski , Solejuk , Wioletka , policjant ...  Nie może też zabraknąć ławeczki pod sklepem i mamrota …  Jestem zachwycona książką . Czytając co rusz wybuchałam śmiechem. Zgrabne dialogi , specyficzna wilkowyjska  gwara i co rusz nowe intrygi .   Oj , dzieje się tu , dzieje . :-)
Choć pewnie większość zna perypetie mieszkańców Wilkowyi to zapraszam do sięgnięcia po książkę .     Ja z pewnością nieraz będę do niej wracać , by poprawić sobie nastrój.

Moja ocena : 6/6

Za powieść dziękuję Wydawnictwu Literackiemu. 

6 komentarzy:

 1. A mnie jakoś nie ciągnie do tej książki choć serial oglądałam. Zapraszam do siebie na dyskusję i kilka recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałbym Cię zaprosić do równie fajnego wyzwania pt"gatunkowy miesięcznik" Myślę, że się spodoba. Będzie mi miło jak napiszesz w komentarzu czy bierzesz udział albo jaki jest twój pogląd na tego typu zabawy;) Pozdrawiam http://przeczytane-slowa.blogspot.com/2014/03/gatunkowy-miesiecznik.html

  Mam nadzieję, że zajrzysz do młodzieńca, który czyta książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ranczo bardzo lubię, ale na książkę się chyba nie skuszę

  OdpowiedzUsuń
 4. witaj :)
  zapraszam jutro na pierwsze podsumowanie Klucznika! ;)
  czy będziesz zgłaszała jakieś pozycje za marcowe kluczniki? jeżeli tak to czekam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć, nadzwyczaj interesujące miejsce, doskonały tekst, wspaniale opisany, prawdopodobnie od czasu do czasu odwiedze twój blog, ponieważ naprawde bardzo mi się tu u Ciebie podoba, pozdrawiam Klaudia :)

  OdpowiedzUsuń