czwartek, 3 kwietnia 2014

Agnieszka Krakowiak - Kondracka , Jajko z niespodziankąAutor : 
Agnieszka  Krakowiak  - KondrackaWydawca : 
Wydawnictwo LiterackiePremiera : 
03.04.2014 r.


Znakomity powieściowy debiut Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej, scenarzystki serialu Na dobre i na złe, opowiada o trzydziestolatce Adzie,  która  wychowuje  3-letnią  córeczkę.  Mała  Julka  ma   nie   w pełni sprawną rączkę, co bywa powodem drwin innych dzieci. Aby ułatwić jej wejście w świat rówieśników, Ada (zaciskając pasa!) posyła córkę do prywatnego, elitarnego przedszkola. Przed Adą otwiera się świat, o którego istnieniu nie miała dotąd pojęcia. Dzieci noszą ubranka od Gucciego, wyjazdy na banalną Ibizę są już niemodne, a żeby być na bieżąco, najlepiej spędzać całe dnie na snobistycznych kulinarnych warsztatach.
I to nie koniec niespodzianek . Oto bowiem nieoczekiwanie powra­ca David, marnotrawny mąż            i ojciec Julki…

Zdjęcie i opis  książki pochodzą ze strony int. Empiku .


Po powieść sięgnęłam z czystej ciekawości . Mając wiedzę o tym , że jej autorka jest osobą piszącą scenariusz do serialu „ Na dobre i na złe „  byłam zainteresowana tym  jak poradzi sobie autorka  tym razem z powieścią . Nie rozczarowałam się . Powieść napisana z pomysłem. Akcja toczy się wartko . Problemy poruszany przez autorkę mogą dotyczyć każdej z nas : samotne macierzyństwo , nie w pełni sprawne dziecko , rozstanie z bliską osobą , problemy w pracy .
Bohaterka powieści jest 30 – letnią kobietą próbująca pogodzić samotne wychowywanie 3- letniej córki     z pracą zawodową . Pomaga jej matka , ale za cenę „ świętego spokoju ” .Pani Irena jest osoba dość despotyczną , wymagającą i zwykle „ wiedząca lepiej „ .  Mąż  naszej bohaterki , gdy dowiedział się , że Ada jest w ciąży  … odpłynął w siną dal , by realizować swoje pasje . Kobieta zdana sama na siebie razi sobie świetnie , choć nie brakuje jej chwil zwątpień . Z tylu ważnych dla siebie spraw , marzeń musi zrezygnować . Żyje jednak dla córki . Trzylatka jest warta każdej spędzonej z nią chwili . Rezolutna , bystra i ciekawa świata i innych dzieci mimo niezupełnie sprawnej rączki .Zaprzyjaźnia się z     chłopcem   z przedszkola , Michałem. 
Życie , życie , życie … tego nie brak w tej książce .  Mamy też światek blichtru , pieniędzy i mam w butach na baaardzo wysokich obcasach zawożących dzieci do ekskluzywnego przedszkola .    W życiu bohaterki pojawia się nowy mężczyzna , szef firmy w której pracuje . On tez ma swoje tajemnice .  Czy z tej znajomości wyniknie coś pozytywnego ? Jaką decyzje podejmie bohaterka , gdy  na jej drodze ponownie stanie mąż ?  Jakie jeszcze ważne decyzje przyjdzie jej podejmować ?
Powieść zaliczam do udanego debiutu Pani Agnieszki . Fabuła wciąga czytelnika . 
Jest i miłość , i intrygi , nawet mały wątek kryminalny . Postaci nakreślone wprawną ręką Pani od scenariuszy . Czyta się szybko , przyjemnie .  Z czystym sumieniem mogę polecić „ Jajko z niespodzianką „ , ponieważ Pani Agnieszka sprawiła ta powieścią prawdziwie miłą … niespodziankę . 
Polecam .
 
Moja ocena 6/6 


Za książkę dziękuję Wydawnictwu  Literackiemu . 

2 komentarze: