wtorek, 29 lipca 2014

 

Grand

Autor:  
Janusz  Leon  Wiśniewski

wydawnictwo  : 
Wydawnictwo Wielka Litera

ISBN: 9788364142611
liczba stron :  320 

Opis książki:

"Pewnego lipcowego deszczowego poranka, przed wschodem słońca, na plaży przed sopockim Grand Hotelem bezdomny mężczyzna znajduje śpiącą tam znaną warszawską dziennikarkę..."
Tak zaczyna się nowa powieść Wiśniewskiego. Obrosły historią i legendami sopocki Grand Hotel staje się miejscem wydarzeń szczególnych, a autor, jak Anioł Podpatrywacz, towarzyszy ludziom, którzy spędzają w tym hotelu jeden krótki letni weekend. Niezauważony wchodzi do ich pokoi, prześwietla ich biografie, zasypia i budzi się w ich łóżkach. Opowiada o ich snach, porażkach, tęsknotach, marzeniach i cierpieniach. Hotel to często miejsce przemienienia. I o tym także jest ta książka. Dziennikarkę porzucił mężczyzna niepogodzony z jej sukcesem, dziadek niemieckiego pastora z sąsiedniego pokoju zabijał Polaków w pobliskim Stutthofie, nieutalentowany naukowiec z pokoju na trzecim piętrze najmuje autora do napisania habilitacji, rosyjski nowobogacki z apartamentu na drugim piętrze zakochuje się w ukraińskiej sprzątacze z hotelu. Atmosfera anonimowości hotelu pozwala bohaterom zrzucić swoje maski, a śledzący ich czytelnik na końcu dowie się prawdy, którą sam już dawno znał. Że wszystkim chodzi o miłość.

Okładka książki i  opis książki pochodzi ze strony Wydawnictwa Wielka Litera. Przeczytałam kolejną  powieść L. Wiśniewskiego . Tym razem jest to  „ Grand „ . W kilku rozdziałach autor opowiada o  ludziach , których los styka w słynnym sopockim hotelu  . Historia rozpoczyna się od spotkania na plaży bezdomnego Lichutkiego ze znaną dziennikarką , którą porzucił mężczyzna niezadowolony z jej rozwijającej się kariery.  Będzie jednak i sprzątaczka z Ukrainy , i niemiecki pastor , którego dziadek mordował Polaków w obozie .  Na weekend do ekskluzywnego hotelu przyjeżdża  biznesmen , ale możemy  również spotkać osobę chorą na Parkinsona  . Każdy z rozdziałów ma przypisany numer pokoju a każda z postaci swoją prywatną historię i prywatna tragedię.   Wiśniewski  nie omieszka wspomnieć  w   powieści     o ważnych osobistościach, które nocowały w Grandzie, w tym między innymi  o Ninie Andrycz, Miłoszu, Putinie, Hitlerze. Pojawia się wątek wojennej miłości i wspomnienia obozu w Sztutowie .
Wiśniewski , jak to tylko on potrafi , jak zwykle gra na emocjach czytelnika. Czy książka mi się podobała ? Owszem. Nawet bardzo. Czasem tylko raziły niektóre porównania  .  To nie jest ckliwa historia o miłości . Bywa  , że czasem z nadmiaru wrażeń trzeba odłożyć  książkę na półkę , przemyśleć , przeczekać i wówczas czytać dalej. Wiśniewski nie pisze łatwych   w odbiorze  książek . Pewnie są tacy  , którzy nie sięgną po tą powieść . Ja mam w  .planach   „ Ślady „. 


Moja ocena : 6/6


2 komentarze:

  1. Cześć :)
    Bierzesz nadal udział w Wyzwaniu Czytelniczym Klucznik? Proszę o zostawienie wiadomości u mnie na blogu pod postem głównym wyzwania ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi świetnie, mam nadzieję, że będę miała okazję przeczytać. :)

    OdpowiedzUsuń