niedziela, 22 lipca 2012

Katarzyna Leżeńska , Kamień w sercu



autor: Katarzyna Leżeńska 
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data wydania: 2008
ISBN: 9788374696661
liczba stron: 328




Co jeszcze może przytrafić się facetowi przed czterdziestką, który właśnie rozwodzi się z żoną domagającą się specjalnych alimentów dla... swoich kotów? Czy coś jeszcze czeka dziewczynę w gorszej połowie trzydziestki, która pogodziła się już z kłamstwami byłego męża i z samotnym macierzyństwem? 
Zjazd absolwentów liceum zmieni w życiu Daszy i Marcina więcej, niżby się spodziewali. Odnaleziona na nowo miłość da im nie tylko nadzieję na szczęście, ale także siłę, by wspólnie walczyć z czymś znacznie trudniejszym niż zawiść ?życzliwych?: ciężką chorobą Poli, córki Daszy. I by zaakceptować to,czego zmienić się nie da.
 Dramatyzm wydarzeń, a także starannie odtworzone realia, celne obserwacje obyczajowe, znakomicie nakreślone sylwetki bohaterów sprawiają, że "Kamień w sercu" to poruszająca, choć niepozbawiona humoru opowieść o spóźnionej miłości, o sile potrzebnej, by odeprzeć nieoczekiwane ciosy, a przede wszystkim o odwadze, by kochać.


Życie to podróż, czasami do miejsc, w których wcale nie chcieliśmy się znaleźć. Katarzyna Leżeńska zabiera
nas w taką podróż i przekonuje, że tak naprawdę gonimy w życiu tylko za jednym: za miłością.

                                                                                                                                                       Janusz Leon Wiśniewski



Powieść Katarzyny  Leżeńskiej opowiada nam historie miłości Daszy i Marcina . Spotkanie po latach na zjeździe absolwentów sprawia , że znów odnajdują siebie  po życiowych zawirowaniach. Oboje  poszukują osoby , której mogą zaufać. 
 Czy ich związek ma przyszłość? Nie jest łatwo . Żyją w różnych realiach , mają różne życiowe doświadczenia . Zostali skrzywdzeni przez najbliższe osoby.
Dasza ze względu na swoją 14-letnią córkę Polę odmawia wyjazdu do Stanów Zjednoczonych.Marcin postanawia wspólnie budować wspólne szczęście                 w Warszawie , choć wie ,że z jego strony to duże poświęcenie. 
Dasza jest jednak jego marzeniem i miłością od młodzieńczych lat . Mężczyzna zdaje sobie sprawę z tego ,że los może po raz drugi nie dać im szansy. Wszystko układa się pomyślnie do czasu , gdy okazuje się , iż Pola ma guza mózgu.
Czy związek tych dwojga przetrwa? 
Autorka pięknie opowiada historię zmagania się rodzica z chorobą dziecka.  Gdy trzeba pokonać strach , bezsilność , biurokrację i uprzedzenia innych ludzi szczęściem jest mieć przy sobie kochającą osobę , na której można polegać. Ileż związków nie wytrzymało takiej próby.
Miłość Marcina i Daszy nie jest ani łatwa, ani cukierkowa.
Dotykają ich przeciwieństwa losu. Muszą podejmować decyzje , które niekoniecznie uszczęśliwiają obie strony , ale wierzą , że we dwoje poradzą sobie z nieszczęściem ,  które ich spotkało.
Leżeńska pozostawiła historię Daszy i Marcina bez zakończenia.
Ja wierzę ,że im się uda.

Powieść przeczytajcie koniecznie. Jest tego warta.



„ ... tylko dzieci , a i one stosunkowo krótko , biorą , niczego nie dając. 
...nie ma niczego złego w sprawianiu sobie przyjemności , ale nie da się żyć tylko przyjemnościami.”


”... Nie chcę sobie wyobrażać ,jak będzie. Nigdy nie jest tak , jak sobie wyobrażamy.”



Moja ocena 6/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz