poniedziałek, 18 czerwca 2012

Katarzyna Michalak , Nadzieja
Pierwszy tom nowej serii „Z czarnym kotem” autorstwa Katarzyny Michalak, bestsellerowej autorki Poczekajki, Roku w Poziomce oraz Sklepiku z Niespodzianką.
Piękna, przejmująca opowieść przede wszystkim dla kobiet!
Jest świat, w którym ojciec bije Lilkę, a Aleksem, Ruskiem, wszyscy poza jego ciotką Anastazją gardzą. I jest Nadzieja, dom-oaza, miejsce pełne miłości, gdzie zło świata nie dociera. Niełatwo tam trafić. Połączeni miłością, która ich trzyma przy życiu, ale zarazem niszczy, Aleks i Lilka muszą przejść długą drogę, nim tam trafią. Czy ich miłość wreszcie się spełni? Czy klątwa Lilith trwać będzie nadal?


Zdjęcie okładki i opis książki pochodzą z portalu Lubimy czytać.


seria/cykl wydawniczy: Seria z czarnym kotem tom 1
wydawnictwo: Termedia
data wydania: czerwiec 2012
ISBN: 978-83-62138-84-5
liczba stron: 272
Przeczytałam... i słów mi zabrakło . Tyle emocji i wzruszeń . Tyle pytań i jakiś wewnętrzny bunt – dlaczego? Czy miłość musi przynosić gorycz i cierpienie ? Czy można , aż tak się uzależnić od drugiej osoby ,by móc wybaczyć każdą krzywdę , każde kłamstwo i zdradę ?
Wiecie już o czym piszę?
Sięgnęłam po „ Nadzieję „ Katarzyny Michalak i zatraciłam się w ogromie miłości , czułości , ale także samotności i rozpaczy aż po samounicestwianie .
Bohaterowie powieści poznają się jako małe dzieci. Sześcioletnia Liliana jest bita przez ojca, odrzucona przez macochę i jej córkę . Aleks jest ośmioletnim chłopcem i pochodzi z Czernobyla . Stracił rodziców i wychowuje go ciocia Anastazja. Ona jest jedynym dobrem, którego doświadczają jako dzieci.
Lilou, Lili , Lilith jak czasem w rozpaczy powtarza mężczyzna staje się miłością Aleksa i jego przekleństwem. ( Lilith – kobieta-demon , odwiedzająca w snach mężczyzn , kobieta - kusicielka).
Nawet , gdy odjeżdża , by zapomnieć wraca , by wybaczać .

„ Wtedy po raz pierwszy tak mnie nazwałeś . Kiedyś miałam się dowiedzieć z encyklopedii , kim owa Lilith była, a wiele lat później , kim ja byłam dla ciebie .”

Jako mały chłopiec Aleksiej staje się dla Liliany obrońcą i jedynym przyjacielem.
Gdy dorosną kochają się i krzywdzą. Zastanawiałam się ile w tej dziewczynie było prawdziwego uczucia , a ile umiejętności manipulowania Aleksem i potrzeby ucieczki przed prawdziwym światem. Jest bardzo samotna i nieszczęśliwa .
W dzieciństwie doświadczyła przemocy od najbliższych osób. Razy i złe traktowanie towarzyszą jej przez całe życie. najpierw ojciec , później mąż...
Jedyną ucieczka stają się ramiona Aleksa.

„ I dotrzymałeś przyrzeczenia Aleks . Tamtego dnia , najszczęśliwszego , jaki pamiętam z dzieciństwa , skończyła się moja samotność.
Na krótko, zaledwie na parę miesięcy, ale potem już nic nie było takie samo , jak przed twoim pojawieniem się ... „


Mężczyzna jest zupełnym przeciwieństwem Lili. Czuły , delikatny , rozsądny. Przeciwieństwa się ponoć przyciągają. Rozstają się jako małe dzieci i spotykają ponownie po dziewięciu latach. I będą już wciąż do siebie wracać . Ale czy będą szczęśliwi ?
Obok powieści Pani Kasi nie można przejść obojętnie.
Przeczytałam kilka. „ Nadzieja „ jest moim skromnym zdaniem najlepszą z nich.
Był moment , iż pomyślałam -ot , książka o niespełnionej miłości nastolatków. Nic nowego , przecież . Takich miłości nie zliczy. Ale do czasu...
Fragment w powieści , gdy Lili sięga po żyletkę , by zagłuszyć ból rozstania , tęsknoty , rozpaczy wstrząśnie każdym.

„ Teraz mówią na to „ samookaleczenie „ , ja nazywam rzecz po imieniu: od szóstego roku życia sie chlastałam. Na początku oczywiście przerażona tym , co robię , ale i zafascynowana widokiem krwi, raczej przypadkiem niż celowo , bez tej pełnej nienawiści do samej siebie , premedytacji , co parę lat później. „


Są ludzie , którzy całe życie pragną miłości , ale sie jej boją. Niszczą ją , uciekają , bo dla nich uczucia są czymś z czym zupełnie sobie nie radzą. Jako dzieci doświadczyli krzywdy i boją się kolejnego odrzucenia , kolejnej porażki . Nikt nie nauczył ich ufać i wierzyć w to , że są warci miłości.
Liliana nie ufa , gdy Aleks zapewnia ją , że wróci . Jej decyzje podyktowane brakiem zaufania nie tyle do mężczyzny , lecz do samej siebie i tego , co przyniesie jej los spowodują , iż przeżyją wiele tragicznych chwil.
Nie można jednak tracić nadziei ...
Nie napiszę więcej , ponieważ każdy z was sam musi sie uporać z tą powieścią . Celowo używam tego słowa „ uporać „. To nie jest łatwa i lekka książka. Pani Katarzyna Michalak nie boi sie poruszać trudnych tematów: przemocy domowej , zaniedbań dzieci , trudnych związków. Ja przeczytam ją raz jeszcze . Niektóre emocje pozostały we mnie zbyt mocno .

Książka z zasobów własnych.Moja ocena 6/6

14 komentarzy:

 1. Jest już na mojej pólce i czeka na swoją kolej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę przeczytać tę książkę!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest szczególna , jedyna w swoim rodzaju...

   Usuń
 3. ..wierzę,że jest warta przeczytania....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. tak , jak my jesteśmy warte miłości , nawet jeśli w to nie wierzymy. Pozdrawiam cieplutko,

   Usuń
 4. Na mnie też książka wywarła ogromne wrażenie. Jest naprawdę godna polecenia. Piękna recenzja:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Skoro to książka Katarzyny Michalak to poprostu muszę przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 6. Koniecznie musze przeczytać:) Ksiązka niedlugo bedzie u mnie.:) BOżenko świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję . To raczej moje emocje niż recenzja książki.Każdy z nas znalazł tam cząstkę siebie podejrzewam. :-)

   Usuń
 7. hmmm z samego opisu nie sięgnęłabym po nią, ale po Twojej recenzji kto wie

  OdpowiedzUsuń
 8. czytałam ja zaledwie kilka dni temu... ale nie mogę o niej zapomnieć ani na chwilę...

  OdpowiedzUsuń