piątek, 30 grudnia 2011

Antoinette van Heugten , Dotknąć prawdy
Dotknąć prawdy
Antoinette van Heugten
Seria: Thriller Psychologiczny
Liczba stron:480
Oprawa: twarda
wydawnictwo: Mira
ISBN: 978-83-238-7773-8


Danielle Parkman , bohaterka powieści „ Dotknąć prawdy „ pracuje w nowojorskiej kancelarii prawniczej. Jej syn ,szesnastoletni Max choruje z powodu zespołu Aspergera. Niepełnosprawność chłopca powoduje liczne niepowodzenia w szkole i w relacjach rówieśniczych . U chłopca zaczynają pojawiać się skłonności samobójcze i staje się agresywny. Danielle postanawia więc wykorzystać zaległy urlop i wyjechać z synem do renomowanej kliniki psychiatrycznej Maitland w Plano w stanie Iowa. Szpital i jego pracownicy robią jednak negatywne wrażenie na kobiecie. Lekarze ograniczają znacznie kontakty matki z Maxem i postanawiają zastosować u nastolatka nową kombinację . Twierdzą , iż nastolatek ma urojenia paranoidalne i cierpi na szerokie spektrum zaburzeń psychicznych, noszący nazwę zespołu schizoafektywnego . Próbują przekonać Daniele , że syn będzie musiał prawdopodobnie do końca życia przebywać w zakładzie zamkniętym. Matka nie zgadza się z diagnozą lekarską .
Pobyt w Plano zmienia się w prawdziwy koszmar... Podczas wizyty pani Parkman na oddziale zastaje swego syna w pokoju, gdzie w kałuży krwi leży martwy Jonas Morrison, również pacjent szpitala. Obok niego na podłodze zakrwawiony, nieprzytomny i z narzędziem zbrodni w ręce leży Max. Między chłopcami dochodziło do konfliktów, więc istnieje podejrzenie , że chłopiec mógł dokonać w afekcie zbrodni w afekcie . Matka jest przekonana o niewinności syna. Musi jednak wykazać się ogromną determinacją i siłą, by zdobyć niezbite dowody oczyszczające Maksa z postawionych mu zarzutów i odnaleźć prawdziwego sprawcę morderstwa. Udaje się po pomoc do prawnika i prywatnego detektywa. Czasu na udowodnienie niewinności syna ma niewiele. Komu wierzyć ? Kto jest winny? Co jeszcze się wydarzy ?
Powieść "Dotknąć prawdy" to świetnie napisany thriller psychologiczny. Interesująca fabuła i wciągająca , wartka akcja powoduje , że powieść czyta się jednym tchem. Autorka pozostawia czytelnika w napięciu do ostatnich stron powieści . W końcowych rozdziałach książki czeka nas niespodzianka . Tym razem autorka zwróci naszą uwagę nam temat zastępczego zespołu Münchausena . Choroba charakteryzuje się m.in. tym , że matka celowo wywołuje pewne schorzenia, wyrządzając własnemu dziecku fizyczną i emocjonalną krzywdę. Fikcyjne choroby wykorzystuje potem, aby zwrócić uwagę na siebie -osobę „kochającą” i niezwykle „oddaną dziecku”. Trzeba przyznać , że Antoinette van Heugten potrafi umiejętnie dozować napięcie i emocje u czytelnika. Nie lubię tego typu książek , a zarwałam noc , by przeczytać historię Maxa i jego matki . Warto było , bo ta powieść jest po prostu świetna.
Więcej nie zdradzę , by nie odbierać Wam przyjemności czytania .

Moja ocena 6/6


Za możliwość przeczytania powieści dziękuję Pani Monice i wydawnictwu Mira .Antoinette van Heugten jest byłą międzynarodową prawniczką z dyplomem z University of Texas School of Law. Jej pierwsza powieść, "Max Saving", w której samotna matka, Danielle Parkman, której nastoletni syn ma zespół Aspergera staje się głównym podejrzanym w sprawie o makabryczne morderstwo.
Powieściopisarka zna z pierwszej ręki zmagania i sukcesy życia z autyzmem. Jest orędownikiem dla dzieci w świecie, gdzie niewiele osób rozumie ich choroby. Jest zapalonym zwolennikiem Towarzystwa Autyzmu w Ameryce, National Autism Association i pracowała z rodzicami, którzy otrzymali diagnozy dla ich dzieci, które potwierdzają autyzm..Anutorka mieszka w Fredericksburg, w Texasie, z mężem.

2 komentarze:

  1. Mam na nią przeogromną ochotę! Muszę koniecznie przeczytać;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Skończyłam czytać książkę kilka dni temu, ale ciągle nie mogę przestać o niej myśleć!
    Wywołała na mnie piorunujące wrażenie.

    Ja tylko nie wiem jak Wy wszystkie to robicie, że tak szybko czytacie...

    OdpowiedzUsuń