sobota, 15 października 2011

Santa Montefiore , Szkatułka z motylem
Mała Federica dzieciństwo spędziła na egzotycznym wybrzeżu Chile w oczekiwaniu na powroty ojca, który w domu był rzadkim gościem . Bardziej niż życie rodzinne pociągało go odkrywanie odległych zakątków świata. Z każdej podróży wracał z prezentami, które stawały się talizmanami na kolejne miesiące tęsknoty . Pewnego dnia Federica otrzymuje drewnianą szkatułką.  Prezent ten miał towarzyszyć będzie dziewczynie przez całe życie. Szkatułka, z zewnątrz mało atrakcyjna, kryła w środku najpiękniejszą rzecz, jaką dziewczynka widziała. Całe wnętrze wyłożone było kamykami mieniącymi się wszystkimi kolorami. Na dnie drżały skrzydła motyla, które przy każdej zmianie położenia zmieniały swoją barwę. 

Szkatułka staje się powiernikiem bohaterki, gdy ojciec zniknie na zawsze, gdy matka odsunie się od córki i gdy dorosła już Federica będzie uciekać przed prawdziwym uczuciem w ramiona innego mężczyzny.

Powieść Santy Montefiore bliska jest "powieści dla pań" , ale jest to również powieść o potrzebie uczuć i akceptacji, o odwiecznym szukaniu miłości i swego miejsca na ziemi.
Muszę przyznać , że czytałam ciekawsze powieści Santy Montefiore , ale tą również mogę szczerze polecić .

Zresztą czy istnieją książki , które nie są warte przeczytania ? :-)

Ocena 4/6

wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: 2004 (data przybliżona)
ISBN: 83-7311-698-2
liczba stron: 592


Santa Montefiore (ur. 2 lutego 1970 w Winchester) – brytyjska pisarka.

Po ukończeniu szkoły średniej na rok wyjechała do Argentyny, gdzie uczyła trójkę dzieci języka angielskiego. Po powrocie studiowała język hiszpański i włoski na Exter. Po skończeniu studiów pracowała dorywczo w różnych miejscach, m.in. w Gabinecie Figur Madame Tussand, jednocześnie bez większego powodzenia próbując sił w literaturze. W roku 1998 wyszła za mąż za pisarza, Simona Montefiore, dzięki któremu uwierzyła w siebie jako pisarkę. To jego rady sprawiły, że praca nad "Spotkamy się pod drzewem ombu" przynosiła jej jej satysfakcję. Powieść została opublikowana w 1999 roku i stała się prawdziwym bestsellerem. Również następna – "Szkatułka z motylem" poszła w jej ślady.

5 komentarzy:

 1. Czytałam wszystkie książki tej autorki.Uwielbiam je!Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. W mojej ksiące też będzie motyw z motylem :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. błagam niech ktoś powie
  mi gdzie można ją kupić??!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj, może masz jeszcze "Szkatułkę z motylem"? Chętnie odkupię. mój email stefaniapierwsza@wp.pl. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń