wtorek, 30 października 2012

Susan Wiggs , Zanim nadejdzie ciemność
Zanim nadejdzie ciemność

 

 

 

autor: Susan Wiggs  
tłumaczenie: Elżbieta Smoleńska
tytuł oryginału: Home Before Dark
seria/cykl wydawniczy: - tom 1
wydawnictwo: Mira
data wydania: wrzesień 2012
ISBN: 978-83-238-8560-3
liczba stron: 448
Znana fotografka, Jessie Ryder, patrzyła na świat przez obiektyw, zawsze z dystansem. Nigdzie nie potrafiła zagrzać miejsce. Żyła z dnia na dzień, w nieustannej podróży, często zmieniała kochanków, nie pragnęła stabilizacji. Nie potrafiła jednak uciec od bolesnych wspomnień o wydarzeniach sprzed szesnastu lat. Wtedy oddała nowo narodzoną córkę Lilę do adopcji...
Jej pozornie idealny świat runął, gdy dowiedziała się, że niedługo straci wzrok. Postanowiła naprawić błędy z przeszłości i chociaż raz zobaczyć córkę, nie licząc się z uczuciami adopcyjnej matki Lili... swojej siostry, Luz.
Spotkanie po latach jest traumatycznym przeżyciem. Wychodzą na jaw skrywane długo tajemnice, a prawda okazuje się bolesna. Jednak dla wszystkich jest to oczyszczające doświadczenie. Jessie dzięki najbliższym poznaje, czym są miłość, lojalność i bliskość. Niestety ciemność zbliża się nieubłaganie... Zdjęcie okładki książki oraz informacje o ksiażce pochodzą z internetu. 


 Jessie Ryder po piętnastu latach wraca do rodzinnego domu, w którym mieszka jej siostra Luz z mężem i czwórką dzieci. Kobieta jest uznaną na całym świecie fotografką krajobrazów.  Jest młoda i piękna , i stara się brać z życia to , co najlepsze. Najlepsze , jej zdaniem , bo swego czasu wybrała  karierę i niezależność . Kiedy los boleśnie ją  dotyka powraca  ,aby zmierzyć się ze swoją przeszłością. Będąc młodą dziewczyną oddała do adopcji córkę . Zdając sobie sprawę z nieuleczalności choroby marzy o tym , by zobaczyć            córkę . Wkracza więc w  uporządkowane życie własnej siostry. Czy ma do tego prawo ? Czy zasługuje na wybaczenie i miłość ?  No cóż , każdy z nas inaczej odpowie na to pytanie . Fotografia   to pasja i całe życie bohaterki . Utrata wzroku to dla niej koniec wszystkiego o co walczyła i w co wierzyła , czemu poświeciła swoje życie rodzinne. Czy jednak nie za późno na refleksje ? Czy to nie egoizm ze strony Jessie ?  Dziewczyna   na swojej drodze spotyka człowieka , który zdecydował się na samotne wychowywanie dziecka  i przeżył w życiu tragedię .  Czy takie historie mogło napisać życie ? Kto wie ?  Powieść tak czy owak nawet jeśli nie wszystkim nam przypadnie do gustu zmusza do myślenia . Do szukania odpowiedzi na pytanie - czy tylko nieszczęścia muszą nas zmuszać do zmiany sposobu życia , postępowania ? Nie lepiej każdy dzień traktować jakby był ostatnim ? Żyć tak , by nikogo nie krzywdzić . Nie jest to takie proste , prawda ?  A może całe życie poruszamy się po omacku , choć mamy dobry wzrok  ?  I wybory których dokonujemy są  "ślepe".
Zapraszam do sięgnięcia po powieść.   Po jej przeczytaniu pozostały mi dobre wrażenia.

Moja ocena 5/6Za egzemplarz dziękuję  Pani Monice i Wydawnictwu Mira.

4 komentarze:

  1. Fajnie się czytało , ale czegoś mi zabrakło.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kupiłam ją jakiś czas temu i muszę się zabrać za jej przeczytanie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Książkę mam już za sobą. Bardzo ciekawa, intrygująca...

    OdpowiedzUsuń