czwartek, 22 września 2011

Jeździec miedziany , Paullina Simons


Wojna i miłość, bohaterowie i zdrajcy, fascynujące postaci i ich losy, które zostaną na długo w pamięci. Wybucha II wojna. Siedemnastoletnia Tatiana błyskawicznie staje się dorosła. Podczas blokady Leningradu jest podporą dla całej rodziny. Wielką miłością do Aleksandra, młodego oficera, nie ma kiedy się nacieszyć. Gdy chłopak, skrywający politycznie niebezpieczną tajemnicę, nagle znika, Tatiana jest w ciąży i udaje się w głąb Rosji, by odnaleźć ukochanego. Wspaniała historia uczucia, które pozwoliło przetrwać wojenny koszmar.

W czerwcu 1941 roku w Leningradzie siedemnastoletnia Tatiana Mietanowa poznaje młodego oficera Armii Czerwonej – Aleksandra Biełowa. Ona siedzi na ławce na przystanku, jedząc lody i podśpiewując pod nosem, gdy wokół trwa chaos, on przystaje oczarowany jej spokojem i beztroską. Ich oczy spotykają się i odtąd należą już do siebie. Nie mogą żyć bez siebie i nie mogą być ze sobą.

Książka wyzwala wiele emocji – i tych dobrych, i złych. Momentami bawi, irytuje, ale też głęboko wzrusza.
Co mnie w tej powieści irytuje?
Zupełnie niepotrzebne w tej powieści opisy erotyczne oraz nieznajomość realiów ZSRR.

Powieść , mimo tych niedociągnięć czyta się świetnie .

4 komentarze:

 1. Raczej nie dla mnie, chociaż tytuł mi się podoba :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zakochana w całej trylogii Jeźdźca, zazdroszczę CI, że kolejne dwie części jeszcze przed Tobą:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham tę książkę :) Czytałam już kilka razy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tą serię. Chociaż części trzeciej nie czytałam i nie zamierzam. Żeby nie popsuć sobie wrażenia młodych i pięknych bohaterów :) Świetna książka - znajduje się w mojej czołówce! pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń